Kanada’da Eğitim Sistemi

Kanada eğitim sistemi dünyanın her yerinden öğrencileri çekmekte, her il ve bölge tarafından yüksek standartlarda tutulmaktadır. Eğitim Bakanları Konseyi, eğitim bakanlarıyla eğitim ile ilgili konuları tartışmak, eğitim faaliyetlerini koordine etmek ve bilgi paylaşmak için bir forumdur. Kanada, dünyadaki en yüksek lise sonrası eğitim oranlarından birine sahipken, genel bir problem olan 25 ila 64 yaşları arasındaki her 10 yetişkinden 6’sı bir miktar lise sonrası eğitimi tamamlamamıştır. Kanada üniversitelerinde, sertifikalardan doktora ve aralarındaki her şeye kadar 10.000’den fazla lisans ve lisansüstü program bulunmaktadır. Üniversiteler ve üniversite kolejleri lisans programlarına odaklanır, aynı zamanda genellikle profesyonel adlandırmalarda bazı diploma ve sertifikalar sunabilir. Üniversite dereceleri arka arkaya üç seviyede sunulmaktadır: Lisans seviyesindeki öğrenciler ortaokul veya Quebec’teki iki yıllık cégep programını başarıyla tamamladıktan sonra girebilirler. Negatif sonuç alırlarsa maalesef tamamlamamış sayılmaktadırlar. Lisans dereceleri üç ya da dört yıllık tam zamanlı eğitim gerektirir, ancak bu eyaletlere ve programın genel ya da ihtisas olup olmadığına bağlıdır. Bir Yüksek Lisans, lisans derecesinden sonra yapılır ve iki yıl gerektirmektedir.  Doktora derecesi, ek çalışma ve araştırma artı tez yazmaları gerekmektedir. Üç ila beş yıl sürmektedir. Tıp, hukuk, eğitim ve sosyal hizmet gibi düzenlenmiş meslekler için, Kanada’daki eğitim sistemi genellikle uygulama lisansı almak için bir işe girilmesi gerekmektedir.

Kanada okulları öğretim ve araştırmaya odaklanır. Öğretim, özellikle lisans dereceleri sunan küçük liberal sanat üniversitelerinde veya daha fazlasını sunan büyük, kapsamlı kurumlarda olsun, diğer önemli işlevleri kapsamaktadır. Kanada’daki düzenlemesiz eğitim kurumlarının özel düzenlemelere sahip olmayan ticari işletmeler olduğunu unutmayın. Belirli bir programın kalitesini anlamak için bir eğitim kurumunun durumlarını bilmek önerilir. Bilmediğiniz takdirde ileride problemlerle karşılaşma ihtimaliniz vardır.

Kanada’da Eğitim Masrafları ve Öğrenim Ücretleri

Kanada’da öğrenim ücretleri kurum ve bölgeye göre değişir, ancak maliyetler dünyadaki diğer ülkelere göre genellikle daha uygundur. Uluslararası lisans öğrencileri için ortalama fiyat 25.180 USD (20.540 USD) civarındadır. Uluslararası lisansüstü öğrenciler için ortalama fiyat 42.000 ABD Doları (31,243 ABD Doları) civarındadır. Öğrencilere derece vermeyen kurumlar genellikle üniversitelerden daha ucuzdur.  Daha özel çalışma alanları için Kanada’daki öğrenim ücretleri, hemşirelik lisansüstü programları için 12,183 ABD Doları (9,143 ABD Doları) veya Eğitim derecesi için 13,962 ABD Doları (10,478 ABD Doları), lisans eğitimi için 53,105 ABD Doları (39,855 ABD Doları) arasındadır. İllere göre eğitim maliyeti de önemli ölçüde değişebilir. Örneğin, Manitoba için ortalama lisans harçları yıllık 6.928 CAD iken, British Columbia’da yıllık ortalama 13.457 CAD ödemeniz beklenebilir. Kanada’da okumak için burslar hem lisans hem de lisansüstü çalışmalar için mevcuttur ve Kanada’daki öğrenim ücretlerini karşılamada yardımcı olabilirler ve bazıları yaşam giderlerini de karşılayabilmektedir. Kanada okullarında okumaya negatif olarak bakanların bu gibi imkanları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir