Göçmen Statüsünde Kanada’da Çalışmak ve Kanada Okulları

Geçici Yabancı İşçi Programı

Çocuğunuzun Kanada’da okullarında eğitim görmesi için  Kanada’ya taşınıyor ve iş arıyorsanız, Kanada Geçici Yabancı İşçi Programı (TFWP) gerçekten yardımcı olabilir. Programa göre, Kanadalı işverenlerin istihdam ve / veya beceri eksikliklerini doldurmaları için Kanadalı vatandaş bulamadıklarında yabancı işçi çalıştırmaları gerekir. Program birçok meslek ve beceri seviyesini kapsadığından, hemen hemen herkes başvuruda bulunabilir. Kalıcı bir iş bulmak için de harika bir yol olabilir. Özellikle çocukların daha nitelikli ve PISA rekortmeni olan bir eğitimle buluşması için taşınma faktörünü göz aldıysanız iş kolunu da buna göre güçlendirmeniz gerekecektir. Özellikle yerleşim bölgesi seçiminden önce Kanada okul müdürleriyle görüşmek hayati önem taşımaktadır. Bölgeye göre farklılık gösteren eğitim ve dil standartları yaşanacak bölgenin seçimi ve bu bölgedeki konutları karşılama maliyetini de negatif bir sorunsal haline getirecektir. Bu nedenle iş bulma süreci iyi biçimde değerlendirilmelidir.

TFWP’nin Geçmişi

TFWP, işverenlerin gerçek iş gücü kıtlıklarını yabancı işçilerle doldurmalarını sağlar. Herhangi bir ülkeden Kanada’ya taşınanlar için çeşitli iş sektörlerinde iş bulmak gerçekten harika bir fırsat. Vatandaşlık ve Göçmen Kanada’ya (CIC) göre: “2011’de, 29.000’den fazla geçici yabancı işçinin kalıcı statüye geçişi” olduğu gibi kalıcı bir iş bulmanın da iyi bir yolu olabilir.

İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA)

İşverenlerin programın bir parçası olması ve sonuç olarak yabancı vatandaşları işe alması için önce olumlu bir LMIA edinmeleri gerekir. Kanada hükümeti tarafından yapılan bu değerlendirme, temel olarak yabancı bir işçinin işe alınmasının Kanada iş piyasası üzerinde olumlu veya tarafsız bir etkisinin olup olmayacağını belirleyecektir. Bir işveren pozitif bir LMIA elde ettiğinde, yabancılar bir iş için düşünülebilir. Unutmayın, yalnızca bir Kanada vatandaşı pozisyonu dolduramazsa değerlendirileceksiniz.

Nasıl başvurulur

Öncelikle, Kanada’da çalışmak için bir çalışma iznine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin (çoğu durumda bir çalışma iznine ihtiyaç duyulur). Bunu onayladıktan sonra, TFWP iş havuzuna girebilirsiniz. Öyleyse, bir pozisyon Kanada vatandaşı tarafından doldurulamıyorsa, işverenin doğrudan TFWP havuzuna (TFWP politikasının bir parçası olarak) reklam vermesi gerekmektedir. Daha sonra standart bir başvuru sürecinde iş için kabul edilirsiniz. Başka bir deyişle, becerileriniz ve uzmanlığınız belirli bir pozisyon için gerekli olanlarla eşleştiği sürece, buna göre değerlendirilirsiniz.

Vize başvurunuzu hızla izleyin

Gurbetçiler için planın en çekici yararlarından biri vize başvurunuza öncelik verilmesidir. TFWP aracılığıyla size bir iş teklif edilirse, Global Skills Act (2012) kapsamında, vizeniz sadece 2 hafta içinde işleme koyulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir