Çocuklar İçin Kanada’nın Cazibeleri ve Öğrencilerin Kanada Okulları Yorumu

Kanada, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Kanadalı ziyaretçiler için pek çok cazibe merkezi var ve çocuklar muhteşem doğayı ve vahşi yaşamı keşfetmeye bayılacaklar.

Aileler ayrıca ulusal parklarda harika kano gezilerine çıkabilir veya dağlarda kayak ve snowboard ile diğer kış eğlence aktivitelerinin tadını çıkarabilir. Ancak, Toronto, Quebec ve Vancouver gibi büyük şehirlerin, çocuklarıyla seyahat eden ailelere etkileyici müzelerinin yanı sıra; bisiklet, tırmanma, kızak ya da buz kayağı gibi harika açık hava etkinlikleri için şehir parklarında sunacakları çok şey var.

İşte çocuklar için favori Kanada etkinlikleri:

  • Vancouver: Ülkenin batısındaki açık hava sporları için mükemmeldir. 2010’daki Kış Olimpiyatları, Vancouver / British Columbia ve çevresinde gerçekleşti. Şehirde çocuklar için harika cazibe merkezleri bulunmaktadır; Denizcilik ve Bilim müzelerinin yanı sıra fantastik Grouse Mountain Skyride, uçurum yürüyüşü yapmak, Capilano Nehri’ni Capilano Suspension Köprüsü’nden geçmek.
  • Niagara Şelalesi: Kanada’nın en büyük turistik yerlerinden biri ve son Buzul Çağı’nda kurulmuştur. Niagara Şelalesi, su hacmiyle Kanada’daki en büyük şelaledir.
  • Quebec Şehri: Eski Şehir 1608 yılında kurulmuştur. 18. ve 19. yüzyıldan kalma Frontenac kale binalarını görmek harika.
  • Toronto: CN Kulesi ve Roger’ın Merkezi, Ontario Gölü’nün kıyısı da bu şehrin harika cazibe merkezleridir. CN Kulesi aslında batı yarım küredeki en uzun ve bağımsız ayakta duran yapıdır. Roger’s Center ise büyük bir stadyumdur ve dünyanın ilk geri çekilebilir çatısına sahiptir.
  • Banff Ulusal Parkı: İnanılmaz bir vahşi yaşam. Eşyalarınıza sahip çıktığınızdan emin olun, ayılar başıboş yürüyüş botları gibi etrafta dolaştıkları için her şeyi çiğneme eğilimindedir.

Çocuklar için başka ülkelerde zor bulunan opsiyonlarıyla Kanada bulunmaz bir atmosfer sağlamaktadır. Aynı zamanda öne çıkan eğitim unsurları, öğrencileri sorgulamaya yönelten öğretim sistemi ile Kanada Okulları yorumlarda öne çıkan ve bilgili öğrenci profiliyle kendisini bu alanda kanıtlamaktadır. Özellikle OECD raporlarında yıllar süren başarısı ile göz dolduran Kanada Okulları yorumlara göre çocukları yetiştirirken sınıflara hapsederek değil, doğa ve sosyal yaşamla iç içe bir düzlem izlemektedir. Bu da okulda ders alan öğrencilerin daha etkin ve aktif olmalarını sağlamaktadır. Çocukluklarından beri Kanada’da öğrenim gören Ahmet Y. ve Özge Ç. bizlerle yaptıkları küçük sohbette şunları söylediler:

A.Y. : “Annem ve babam ben 5 yaşındayken Kanada’ya taşınmaya kafrar verdiler. O yıl Türkiye’de okula başlamış ve arkadaşlar edinmiştim, bu nedenle Kanada’ya gelmek beni üzmüştü. Ancak daha sonraki yıllarda Türkiye’de kalsak belki de hiç yaşayamayacağım deneyimler kazandımi. Özellikle spor alanında kendimi geliştirdim. Şimdi Toronto’da okuduğum lisenin hokey takımında oynuyorum. Yakın zamanda diğer okullarla yaptığımız maçlardan o kadar iyi sonuçlar elde ettik ki, ulusal hokey şampiyonasına davet aldık. Burada eğitim almaktan çok mutluyum.”

Ö.Ç. : “Ailem ben küçük yaştayken Kanada’ya taşınmış. Bütün eğitim hayatım burada geçti. Özellikle sanat alanında ilerlemek istediğimden okul bittikten sonra açık olan sanat atölyelerine katıldım. Pek çok yarışmada birincilikler aldım, hatta Quebec yerel yönetimi yurtdışında sergilerde yer almamı sağladı. Bu olanaklara sahip olmak benim için mutluluk verici. İleride pek çok insana hayal gücü aşılayan ve mutluluk veren bir sanatçı olmak istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir